Gabinet Rehabilitacji Dzieci i Dorosłych

Kontakt

ul. Bolkowska 1
lok. 3* i 36** 
01-466 Warszawa (Bemowo-Górce)
tel: 661 341 392
e-mail:
kontakt@strefareha.pl


*lok. 3 - terapia logopedyczna, integracja sensoryczna
**lok. 36 - rehabilitacja dzieci i dorosłych, integracja sensoryczna

Płatność gotówką lub kartą płatniczą w obu siedzibach gabinetu.

Facebook

Najnowsze informacje na naszym fanpage-u: 

facebook.com/StrefaReha

Dla pacjenta

O zaletach wspinania się i ścianki wspinaczkowej

wspinanie się

Wspinanie się jest bardzo ważną umiejętnością w rozwoju małego dziecka. Już od momentu osiągnięcia pozycji czworaczej próbuje ono swoich sił przy wchodzeniu na kanapę i inne meble znajdujące się w domu. Później bardzo atrakcyjne stają się schody, drabinki i wszelkie budowle na placach zabaw. Samodzielne wchodzenie coraz to wyżej i wyżej daje dziecku poczucie dużej niezależności. W zupełnie nowy dla siebie sposób doświadcza ono położenia ciała w przestrzeni. Uczy się oceny odległości i wysokości, a oprócz tego, patrząc na świat z góry nabiera odwagi i pewności siebie.

Naturalną kontynuacją takich doświadczeń z dzieciństwa może być ścianka wspinaczkowa. Podczas wspinaczki konieczna jest praca całego ciała. Dlatego jest to bardzo dobre ćwiczenie dla dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym. Angażowane są wszystkie grupy mięśniowe – zarówno kończyn, jak i tułowia - brzucha i grzbietu. Niesłychanie ważna jest tu koordynacja rąk, nóg oraz prawej i lewej strony ciała. Chwytanie i wchodzenie coraz wyżej jest możliwe jedynie wtedy, gdy ciężar ciała jest utrzymany przez pozostałe kończyny. Daje to dużą ilość naprzemiennych pobudzeń półkul mózgowych i jest świetną stymulacją ogólnorozwojową.

Ważnym aspektem wspinaczki jest także planowanie motoryczne (praksja). Jest to umiejętność potrzebna przy nauce nowych zadań ruchowych. Aby móc je opanować musimy najpierw wyobrazić sobie ruch swojego ciała w przestrzeni. Dzięki temu jesteśmy w stanie nauczyć się wykonywania różnych czynności w sposób najbardziej ergonomiczny.

Wspinanie się jest także dobrym treningiem dla prawidłowego rozwoju stóp. Zmniejszona powierzchnia podparcia zmusza mięśnie do lepszej pracy przeciwko sile grawitacji, aby utrzymać nasz ciężar. Powoduje to poprawę ukształtowania łuków stopy i lepsze jej wydrążenie.

Zapraszamy na ogólnorozwojowy trening koordynacji ruchowej na naszej ściance w gabinecie StrefaReha!

 Renata Domańska 
fizjoterapeuta dziecięcy, terapeuta NDT-Bobath, SI