Gabinet Rehabilitacji Dzieci i Dorosłych

Kontakt

ul. Bolkowska 1
lok. 3* i 36** 
01-466 Warszawa (Bemowo-Górce)
tel: 661 341 392
e-mail:
kontakt@strefareha.pl


*lok. 3 - terapia logopedyczna, integracja sensoryczna
**lok. 36 - rehabilitacja dzieci i dorosłych, integracja sensoryczna

Płatność gotówką lub kartą płatniczą w obu siedzibach gabinetu.

Facebook

Najnowsze informacje na naszym fanpage-u: 

facebook.com/StrefaReha

Dla pacjenta

Kilka słów o prawidłowej pielęgnacji noworodka i niemowlęcia

Podnoszenie, noszenie, odkładanie, rozbieranie, zmiana pieluchy, ubieranie, karmienie i wiele, wiele innych... Są to czynności, które rodzice najmłodszych maluchów wykonują kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt razy w ciągu dnia. Jest to ogromna ilość doświadczeń sensomotorycznych, na bazie których dziecko poznaje otaczający je świat, ale przede wszystkim siebie i swoje ciało w otaczającej je przestrzeni. 

Dlatego właśnie tak ważne jest, aby pielęgnacja noworodka i niemowlęcia wykonywana była przede wszystkim w sposób bezpieczny i prawidłowy. Powinna być oparta na kilku podstawowych zasadach wspierających naturalny rozwój dziecka. Należą do nich: 

  • wolne tempo 
  • płynność i delikatność ruchów 
  • zapewnienie naturalnej w tym okresie pozycji ciała (zbliżonej do tej, w jakiej maluch spędził ostatnie miesiące ciąży w brzuchu matki) 
  • pomoc w doświadczaniu czuciowym obu stron ciała 
  • symetryczna pozycja ułożeniowa 
  • budowanie linii środkowej ciała dziecka 

Zasady te zapobiegają rozwijaniu zaburzeń napięcia mięśniowego, asymetrii ułożeniowej oraz pomagają w budowaniu prawidłowego schematu ciała już od pierwszych dni życia dziecka. Dzięki nim maluch poczuje się w naszych rękach pewnie i będzie spokojniejszy. Stworzy to dobre warunki dla harmonijnego rozwoju dziecka we wszystkich sferach. 

Pielęgnacja jest ponadto doskonałą okazją do budowania prawidłowej relacji emocjonalnej dziecka z rodzicem. Opowiadanie o tym co robimy, nawiązywanie kontaktu oraz pierwsze zabawy – wszystkie te elementy mogą towarzyszyć czynnościom pielęgnacyjnym. Sprawią, że czas ten będzie bardzo dobrze wykorzystany. Przyniesie zarówno dziecku, jak i rodzicom wiele radości. Im pewniejsze i spokojniejsze będą ręce mamy i taty, tym bezpieczniej i bardziej komfortowo poczuje się maluch. 

Jeśli podczas czynności pielęgnacyjnych dziecko: 

  • płacze 
  • odgina główkę 
  • pręży się 
  • zaciska piąstki 

warto zastanowić się, czy są spełnione wszystkie wymienione wyżej zasady. Są to bowiem sygnały, że dziecko czuje się niepewnie, próbuje zakomunikować nam, że jest mu niewygodnie. Daje znać, że potrzebuje większego wsparcia ze strony rodziców. 

 Renata Domańska 
fizjoterapeuta dziecięcy, terapeuta NDT-Bobath, SI