Rehabilitacja dzieci

W naszym gabinecie w rehabilitacji dzieci stosujemy uznane na całym świecie, specjalistyczne metody terapeutyczne. Należą do nich m.in.:

- NDT-Bobath

- Integracja Sensoryczna

- PNF

- Kinesiotaping

- Terapia wad postawy

Są one przyjazne dziecku i skutecznie oddziałują na wiele problemów rozwojowych. Pracując z małym pacjentem zazwyczaj łączymy elementy różnych metod, dostosowując terapię indywidualnie do każdego dziecka. Rodzice dostają też wskazówki do pracy w domu, dzięki czemu efekt terapeutyczny osiągnięty na zajęciach jest jeszcze lepszy. Zapraszamy do zapoznania się z krótkim opisem stosowanych przez nas metod, kierowanych zarówno do najmłodszych, jak i tych nieco starszych dzieci. 

NDT-Bobath

NDT-Bobath

Jest to metoda rehabilitacji stosowana u dzieci, u których widoczne są różnego rodzaju zaburzenia rozwoju ruchowego. Została opracowana głównie na potrzeby pracy z dziećmi z uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego. Wykorzystuje się ją jednak w większości schorzeń dziecięcych, takich jak: wcześniactwo, zaburzenia napięcia mięśniowego, asymetria ułożeniowa, opóźniony rozwój psychoruchowy.

Rehabilitacja metodą NDT-Bobath swoją wszechstronność zawdzięcza temu, że jest przyjazna dziecku. Pozwala mu rozwijać typowe dla danego wieku rozwojowego aktywności, w sposób możliwie najbardziej prawidłowy. Terapeuta pracujący metodą NDT-Bobath swoim działaniem wspomaga naturalny rozwój ruchowy. Korzysta przy tym ze specjalnych technik i wspomagań, dzięki którym dziecko uczy się jak rozwijać dobrą kontrolę swojego ciała w przestrzeni.

Terapia odbywa się w warunkach umożliwiających dziecku swobodną zabawę. Nie zaburza przy tym kontaktu malucha z rodzicem. Terapeuta daje rodzicom wskazówki odnośnie ćwiczeń i zabaw w domu. Informuje o doborze zabawek i pozycji najlepszych dla danego wieku rozwojowego.

W terapii niemowląt bardzo ważną część stanowi prawidłowa pielęgnacja. Podczas wizyty u terapeuty rodzice dostają instruktaż dotyczący sposobów podnoszenia, noszenia, przewijania, ubierania itp. Powtarzanie tych czynności pozwala na dostarczanie dziecku prawidłowych doświadczeń sensomotorycznych wielokrotnie w ciągu dnia.

www.ndt-bobath.pl

Integracja sensoryczna

Jest to metoda terapeutyczna, której celem jest poprawa odbioru i przyswajania bodźców płynących ze środowiska. Zazwyczaj informacje ze zmysłu wzroku, słuchu, czucia głębokiego, dotyku, smaku oraz węchu docierają do nas podświadomie. Nie myślimy o tym, które z nich są dla nas ważne, a które mniej. To nasz mózg robi selekcję wszystkich wrażeń i łączy je w całość. Nasza odpowiedź również jest intuicyjna. Patrząc na lecącą do nas piłkę nie myślimy o tym w jaki sposób ustawić konkretne części ciała, by ją złapać. Mózg zbiera informacje ze zmysłu wzroku, ocenia odległość i naszą pozycję. Podpowiada nam co zrobić, aby to się udało.

Niektóre dzieci mają problem z prawidłowym przetwarzaniem informacji napływających ze środowiska. Każdy docierający do nich bodziec działa w tak samo dużym stopniu. Powoduje to szybkie zmęczenie układu nerwowego. Podczas przykładowej próby łapania piłki mogą działać inne, nieistotne w tym momencie czynniki. Może to być hałas, ruch innych osób, czy też nierówne podłoże na boisku szkolnym. Dziecko gubi się w nadmiarze informacji, nie jest w stanie skupić się na jednej konkretnej czynności. Terapia metodą Integracji Sensorycznej pomaga dzieciom nauczyć się prawidłowego reagowania na wszystkie napływające bodźce. Polega na stopniowym angażowaniu kilku narządów zmysłów podczas rozmaitych ćwiczeń ruchowych. Uczy prawidłowej selekcji informacji - wyciszania i pomijania tych mniej istotnych oraz prawidłowego reagowania i wykorzystywania tych ważnych dla danej czynności.  

Certyfikowany terapeuta SI ocenia funkcjonowanie dziecka na podstawie Kwestionariusza Rozwoju Sensomotorycznego, szeregu Testów Południowo-Kalifornijskich oraz prób Obserwacji Klinicznej. Na podstawie takiej oceny przygotowuje indywidualny plan pracy z dzieckiem. W ramach zajęć wykorzystuje się często formę zabawową oraz różne przybory i przyrządy. Są to: sprzęt podwieszany, ścianki wspinaczkowe, tory przeszkód oraz wiele zabawek sensorycznych i edukacyjnych. Poprzez ćwiczenia dążymy do prawidłowej integracji bodźców płynących ze środowiska. Dzięki formie zabawowej zajęcia są bardzo atrakcyjne dla dzieci. 

PNF

PNF

Jest to metoda rehabilitacji ruchowej, stosowana u dzieci z problemami m. in. ortopedycznymi i neurologicznymi. Oparta jest na trójpłaszczyznowych wzorcach ruchowych różnych części ciała – obręczy barkowej, miednicy, kończyn górnych, dolnych, tułowia i głowy. Wzorce te są zbliżone do ruchów naturalnych i czynności jakie wykonujemy w ciągu dnia, np. sięgając po różne przedmioty czy chodząc. Dużą uwagę przywiązuje się tu do czucia ruchu, czyli zmysłu propriocepcji. Jest to element bardzo ważny dla prawidłowej kontroli postawy. Podczas terapii wykorzystuje się różne techniki – m.in. stabilizujące, wspomagające ruch, wpływające na jego koordynację. Terapeuta poprzez określone ustawienie rąk może odpowiednio dozować opór, wzmacniając tym samym określone grupy mięśni, lub wpływając na ich rozluźnianie.

W terapii dzieci metodą PNF ważne jest wykorzystywanie różnych przyrządów i zabawek, by zajęcia były ciekawe i atrakcyjne dla dziecka. Pracując nad nauką nowych umiejętności terapeuta bazuje na mocnych stronach dziecka, co pozytywnie motywuje do ćwiczeń i daje dziecku poczucie pewności siebie. 

Kinesiotaping

Jest to metoda polegająca na oklejaniu wybranych fragmentów ciała specjalnymi wodoodpornymi plastrami. Aplikacje te, w zależności od zastosowanej techniki oddziałują na powięzie, mięśnie, stawy i układ limfatyczny, zmniejszając uczucie bólu, regulując napięcie mięśniowe oraz poprawiając krążenie krwi i chłonki.

Metoda ta jest znakomitym uzupełnieniem i wspomaganiem prowadzonej przez nas rehabilitacji ruchowej dzieci. Wpływa na poprawę czucia głębokiego, daje prawidłowe informacje sensoryczne do stawów i mięśni. Wspomaga kontrolę prawidłowej postawy i utrzymanie efektu terapeutycznego uzyskanego podczas zajęć.

Terapia wad postawy

Plan terapii ćwiczeń korekcyjnych dostosowujemy zawsze indywidualnie do wady postawy jaka występuje u dziecka. Najpierw wykonywane jest dokładne badanie ortopedyczne – oceniamy ustawienie poszczególnych części ciała, wykonujemy testy kliniczne długości mięśni i zakresów ruchu. Ważną częścią badania jest także podoskopowa ocena obciążenia stóp. Terapeuta ocenia ukształtowanie łuków stopy, stopień jej wydrążenia w statyce oraz podczas chodu. Umożliwia to dobór odpowiedniej korekty. Po dokładnym badaniu opracowywany jest plan terapii – zestaw indywidualnie dobranych ćwiczeń rozciągających i wzmacniających, których celem jest korekcja wadliwej postawy dziecka. Pacjenci dostają także instruktaż ćwiczeń domowych, dzięki czemu możliwe jest szybsze osiągnięcie efektów terapii.

StrefaReha
Adres

ul. Bolkowska 1
lok. 3 i 36 
01-466 Warszawa
(Bemowo-Górce)

Dane kontaktowe

e-mail: kontakt@strefareha.pl
telefon: 661 341 392

Mobirise web maker - Learn more